Mościska początkowo nazywały się Moszczyska, czyli podmokłe miejsce, które trzeba „mościć” słomą, gałęziami czy deskami, aby móc z nich korzystać lub się przez nie przedostać; inne wcześniejsze nazwy to Trupień i Wola Latchorzewska.
Źródła podają różne okresy powstania wsi, ale nie ulega wątpliwości, że Mościska istniały już w I poł. XVI w. W 1526 r. wieś Mościska przynależała do dóbr Babice i należała do Jana Oborskiego, kasztelana zakroczymskiego. W XVI i XVII w. była własnością rodu Leszczyńskich, a potem kanclerza koronnego Jana Sebastiana Szembeka (zm. 1731). W wyniku dziedziczenia i sprzedaży ta wieś szlachecka wielokrotnie zmieniała właścicieli. Po III rozbiorze Rzeczypospolitej w 1795 r. Warszawa oraz okoliczne dobra dostały się pod rządy Prusaków, by po upadku Napoleona i Księstwa Warszawskiego wejść w skład utworzonego przez cara Aleksandra I Królestwa Polskiego. Po upadku powstania styczniowego car Aleksander II ukazem O urządzeniu włościan w Królestwie Polskim z 1864 r. nadał ziemie miejscowym chłopom. W poł. XIX w. wieś liczyła 210 mórg (7 włók uprawnych), znajdowało się w niej 41 budynków i funkcjonowała kuźnia. Z tzw. tabeli likwidacyjnej Mościsk, która była dokumentem uwłaszczeniowym włościan, wynika, że na jej gruntach uwłaszczono 32 gospodarzy.
Wieś Mościska należała do parafii w Babicach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 1867 r. wieś weszła w skład gminy Młociny i pozostawała w niej od odzyskania przez Polskę niepodległości do końca 1951.
Według spisu powszechnego z 1921 r. wieś liczyła 203 mieszkańców. W 1936 r. mieszkańcy wybudowali w Mościskach szkołę powszechną, a Mościska obejmowały teren do dzisiejszych torów kolejowych, przecinających ul. Arkuszową. W czasie II wojny światowej mieszkańcy wsi Mościska czynnie uczestniczyli w partyzantce, w 1944 r. stacjonowały tu oddziały węgierskie. Po likwidacji gminy Młociny w 1952 r. Mościska zostały włączone do nowo utworzonej gminy Izabelin, a jej tereny zostały ograniczone do ul. Estrady (resztę terenów wraz ze szkołą włączono w granice m. st. Warszawy). Gmina Izabelin funkcjonowała tylko do 1954 r., kiedy to powstała w Izabelinie Gromadzka Rada Narodowa. W 1972 r. utworzono jedną, dużą gminę Stare Babice, w skład której weszły sołectwa zlikwidowanej GRN w Izabelinie.
W 1957 r. do Wólki Węglowej i Mościsk zaczął kursować warszawski autobus W II poł. lat 60. wybudowano w Mościskach Bazę Magazynową CPN (później PKN Orlen). Nieopodal, po drugiej stronie ul. Estrady powstało wysypisko odpadów, na które zaczęto przywozić śmieci z całej Warszawy. W latach późniejszych obok wysypiska przy ul. Kampinoskiej powstała przetwórnia śmieci i kompostownia, które oddziałują na życie Mościsk do dziś. W 1981 r. Mościska zostały włączone do nowo utworzonej parafii w Laskach pw. Matki Bożej Królowej Meksyku. W 1995 r. sołectwo Mościska weszło w skład nowo utworzonej gminy Izabelin.
Sołectwo Mościska różni się charakterem od reszty gminy Izabelin, ponieważ poza typowa dla terenu gminy zabudową jednorodzinną w Mościskach występuje wydzielona przestrzennie strefa przemysłowo-usługowa. Mościska leżą na przecięciu szlaków komunikacyjnych, znajduje się tu wiele punktów handlowych i usługowych (m.in. powstałe stosunkowo niedawno 3 supermarkety, 2 stacje benzynowe i kilkanaście warsztatów samochodowych). Na terenie Kolportera znajduje się tu nawet prywatne lądowisko dla śmigłowców. W strefie przemysłowej znajduje się 67% powierzchni budynków przeznaczonych pod prowadzenie działalności gospodarczej w całej gminie Izabelin. W Mościskach znajduje się główny wyjazd z gminy Izabelin w kierunku Warszawy i Łomianek. Dziś Mościska zajmują pow. 143 ha i mają 515 mieszkańców.
Jakość życia mieszkańców sołectwa Mościska determinuje kilka czynników. Przede wszystkim to, że właśnie w Mościskach znajduje się główny i niewydolny od lat wyjazd z gminy, który generuje korki, hałas i zanieczyszczenie powietrza. Lata temu powstał projekt tzw. 3 Maja bis. Od kilku lat nic się w tej sprawie nie dzieje, choć ulica powinna być przygotowana choćby po to, by gmina była gotowa na możliwość podłączenia się do planowanej trasy S7. Jest to w zasadzie jedyna możliwość odblokowania wyjazdu z naszej gminy. Realizacja samego lewoskrętu na skrzyżowaniu 3 Maja i Estrady nie rozwiąże problemu korków w Mościskach.
Niestety, Mościska wkrótce mogą dostać kolejny zastrzyk ruchu samochodowego, w tym ciężarowego. Gmina planuje budowę ronda na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Sikorskiego, z której przez to wyjazd na ul. 3 Maja stanie się ułatwiony dla ruchu tranzytowego. Plany budzą spore zaniepokojenie mieszkańców.
Kolejna sprawa to oddziaływanie kompostowni w Radiowie, która często powoduje rozprzestrzenianie się uciążliwego odoru, docierającego czasem aż do Lasek. Następną kwestią jest już wspomniana strefa przemysłowa, która generuje hałas, zwiększony ruch pojazdów i zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych. Trzeba jednak pamiętać, że to strefa przemysłowa jest głównym źródłem dochodów naszej gminy, to tu działają firmy wielu płatników największych podatków do gminnej kasy.
Od 33 lat sołtysem Mościsk jest Pani Danuta Karczmarek, człowiek instytucja, ciesząca się dużym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, niezwykle zaangażowana w pracę na rzecz lokalnej społeczności. To m.in. dzięki jej staraniom udało się załatwić wiele palących problemów mieszkańców Mościsk, takich jak oświetlenie, kanalizacja, poprawa nawierzchni dróg, a w 2012 – uruchomić przy ul. 3 Maja plac zabaw w Mościskach, obecnie najlepiej wyposażony w gminie plac przeznaczony do zabawy i rekreacji oraz miejsce spotkań mieszkańców. Obok powstało też duże boisko i plac piknikowy z dużą wiatą, gdzie można rozpalić ognisko lub zorganizować imprezę plenerową. Obecnie w pracy na rzecz mieszkańców wspomaga sołtys rada sołecka Mościsk, która działa w okrojonym, 3-osobowym składzie (2 członków zrezygnowało w trakcie kadencji). W zeszłym roku sołectwo zabiegało o budowę świetlicy wiejskiej, której wybudowanie pomogłoby w integracji społeczności Mościsk. Wójt gminy na zebraniu wiejskim we wrześniu 2022 r. obiecała jej realizację i sołectwo przeznaczyło w budżecie sołeckim 2022 środki na jej zaprojektowanie, a w 2023 r. środki na wykończenie i wyposażenie. Niestety, gmina wycofała się ze swoich obietnic i realizacji tego przedsięwzięcia. Około 15 tys. zł z sołeckiego budżetu 2022, których nie było już możliwości przesunąć i które przepadły, wójt gminy obiecała oddać sołectwu w roku 2023 r., natomiast prawie 40 tys. zł z budżetu sołeckiego 2023 r. zostanie przesunięte na inne zadania sołeckie.