Dziś na cmentarzu wojennym w Laskach, w rocznicę walk pułków kawalerii Armii „Poznań” pod Pociechą, Sierakowem, Truskawiem i Laskami, upamiętniliśmy żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r.

W uroczystości udział wzięli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. płka Stanisława Królickiego z Izabelina oraz zaproszeni goście, w tym: płk Marek Ruszczyk, reprezentujący Środowisko Grupy Kampinos AK, Wanda Baranowska, prezes Stowarzyszenia Pamięci POS Jerzyki, harcerze, strażacy z OSP w Izabelinie oraz radni gminy i Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
O oprawę muzyczną zadbali sami uczniowie. Po krótkim wspomnieniu wydarzeń sprzed 85 lat oraz modlitwie odczytany został Apel Pamięci.
Wszyscy zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele złożyli pod pomnikiem kwiaty.
To szczególna uroczystość dla naszej izabelińskiej szkoły, bo poświęcona Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii, a w jej składzie 7 Pułkowi Strzelców Konnych, którego frontowym dowódcą był płk Stanisław Królicki – patron szkoły.
We wrześniu 1939 r. 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich walczył na terenach naszych wsi. 19 września pod Sierakowem i Laskami pułk stracił 42 zabitych i 117 rannych. Pułk przebił się do Warszawy w nocy z 19 na 20 września i brał udział w jej obronie aż do kapitulacji.
Za kampanię wrześniową 1939 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Na cmentarzu wojennym w Laskach pochowano 720 żołnierzy Armii „Poznań” oraz „Pomorze”. W czasie okupacji złożono tu też poległych żołnierzy VIII Rejonu VII Obwodu Warszawskiego Okręgu AK oraz Grupy „Kampinos”.
Mottem corocznych uroczystości z tak licznym udziałem uczniów i przedszkolaków niech będą słowa z napisu na płycie obok wejścia na cmentarz:
WSZYSCY ODDALI SWE ŻYCIE W OBRONIE OJCZYZNY PRZED NIEMIECKIM NAJEŹDŹCĄ. WIELU NIE MA IMIENIA, LECZ WSZYSCY ŻYJĄ W NASZEJ PAMIĘCI I SERCACH.
W najbliższą niedzielę 22 września 2024 r. o godz. 11:30 w izabelińskim kościele pw. św. Franciszka z Asyżu odbędzie się msza św. w intencji patrona szkoły płka Stanisława Królickiego i poległych żołnierzy 1939 r.
Tekst: Mateusz Milej – wójt gminy Izabelin