Uroczystość upamiętniająca ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej i 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dziś w południe na cmentarzu w Palmirach odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej i 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wziąłem udział w tym wydarzeniu wraz z moim zastępcą Marcinem Klimkiem i przewodniczącym Rady Gminy Sebastianem Milejem.
Mszę świętą za poległych i pomordowanych celebrował metropolita warszawski – ks. kard. Kazimierz Nycz. Po wspólnej modlitwie ekumenicznej i wystąpieniach gości (przedstawiciele władz państwowych i samorządowych) odbył się Apel Pamięci, a na zakończenie goście złożyli wieńce na grobach pomordowanych.
Jak zawsze, wojskową asystę honorową zapewniła Kompania Reprezentacyjna WP, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna WP.
Obecny na uroczystości wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wręczył ks. Tadeuszowi Jaworskiemu pełniącemu przez 30 lat funkcję rektora cmentarza w Palmirach medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Od grudnia 1939 do lipca 1941 r. Niemcy przeprowadzili tam 21 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób. Cmentarz w Palmirach to dziś miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w okresie od 1939 do 1943 r.
Wśród zamordowanych znajdowali się przedstawiciele świata polityki, kultury, nauki, sportu, duchowieństwa, m.in. Maciej Rataj (marszałek Sejmu w latach 1922-1928), Henryk Brun (przemysłowiec, poseł na Sejm RP, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego), Halina Jaroszewiczowa (posłanka na Sejm RP i senator), Jan Wajzer (doktor praw, sekretarz generalny Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku), sportowcy: Janusz Kusociński i Feliks Zuber, Stefan Kopeć (biolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego), Stefan Napierski (poeta, krytyk literacki, wydawca), Stanisław Piasecki (publicysta, krytyk literacki, prozaik, działacz polityczny), Witold Hulewicz (poeta, prozaik, tłumacz i wydawca), Kazimierz Zakrzewski (historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego).
Tekst: Mateusz Milej – wójt gminy Izabelin